راهنمای نویسندگان

توجه: بر اساس آیین نامه ابلاغی تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز مورخ 1400/02/01 ارسالی از دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان در جلسه مورخ 1400/03/18 مقرر گردید که بابت چاپ مقاله هزینه دریافت شود و بر این اساس، هزینه پردازش مقاله کامل در مجله از شماره زمستان 1401 مبلغ 3 میلیون ریال خواهد بود  که این مبلغ پس از انجام داوری و پذیرش اولیه و قبل از چاپ از نویسنده مسئول مقاله دریافت خواهد شد.

نویسندگان گرامی قبل از ارسال مقاله فایل های راهنمای زیر را مطالعه فرمایید:

راهنمای ثبت نام و ارسال مقاله در سایت 

راهنمای نگارش مقاله 

 تعهدنامه

فرم تعارض منافع

اصول اخلاقی انتشار مقاله

این منشور تعهدنامه‌ای است که برخی حدود اخلاقی و مسئولیت ­های مربوط به انجام فعالیت­های علمی ـ پژوهشی و چاپ آنها در نشریات را ترسیم می‌کند تا از بروز تخلفات پژوهشی آگاهانه یا ناآگاهانه توسط نویسندگان مقالات پیشگیری نماید.

این منشور برگرفته از ”منشور و موازین اخلاق پژوهش“ مصوب معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، موازین انتشاراتی پذیرفته شده بین ­المللی، و تجربیات موجود در حوزۀ نشریات علمی ـ پژوهشی است.

-نشریه علمی فیزیولوژی و بیوتکنولوژی آبزیان نشریه‌ای با دسترسی باز و آزاد به مقاله‌های منتشر شده است. در نشریات با دسترسی آزاد، دسترسی به فایل تمام‌متن مقالات فراهم و رایگان است. (This is an Open Access Journal)

ـ نویسندگان، داوران، اعضای هیئت تحریریه و سردبیران موظف هستند تمام اصول اخلاق پژوهشی و مسئولیت­های مرتبط در زمینه چاپ را دانسته و به آن متعهد باشند. ارسال مقاله توسط نویسندگان، داوری مقالات و تصمیم ­گیری در مورد قبول یا رد مقاله توسط اعضای هیئت­ تحریریه و سردبیر به­ منزله دانستن و تبعیت از این حقوق می ­باشد و در صورت احراز عدم پایبندیِ هر یک از این افراد به این اصول و مسئولیت­ها، نشریات هرگونه اقدام قانونی را حق خود می­ دانند.

-حق نشر

نشریه علمی فیزیولوژی و بیوتکنولوژی آبزیان تحت قوانین گواهینامۀ بین‌المللی کریتیو کامنز منتشر می‌شود. براساس این گواهینامه، نشریه اجازه اشتراک، انطباق و تخصیص مقالات منتشر شده را می‌دهد. (مطالعۀ بیشتر دربارۀ این مجوز) (Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)

-سیاست اخلاقی

سیاست‌های اخلاقی نشریه علمی  فیزیولوژی و بیوتکنولوژی آبزیان به‌طور داوطلبانه براساس اصول کمیتۀ بین‌المللی اخلاق نشر (COPE) و همچنین رعایت منشور اخلاقی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران است و خود را ملزم به رعایت اصول ارزش‌های اخلاق حرفه‌ای می‌داند. مؤلفان، داوران، دبیران علمی و سردبیر در همکاری با این نشریه باید این اصول اخلاقی را رعایت کنند.

ـوظایف و تعهدات نویسندگان (Authors’ Responsibilities): مسئولیت مطالب مندرج در مقاله بر عهده نویسنده یا نویسندگان مسوول مقاله است. مقالاتی که برای چاپ در این مجله ارسال می شوند نباید قبلا در مجلات داخلی یا خارجی دیگر چاپ شده باشند یا همزمان برای چاپ در مجلات دیگر، ارسال شده باشند. همچنین مقالات ارسالی باید در زمینه­ تخصصی نشریه بوده و به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد نشریه آماده شده باشد.

  • نویسندگان مجاز به ”انتشار همپوشان (Overlapping Publication)“ نیستند. منظور از انتشار همپوشان، چاپ داده ­ها و یافته ­های مقالات پیشین خود با کمی تغییر در مقاله­ای به عنوان جدید است.
  • نویسنده/نویسندگان موظف­اند در صورت نیاز به استفاده از مطالب دیگران، آنها را با ارجاع ­دهی(Citation) دقیق و در صورت نیاز پس از کسب اجازه کتبی و صریح، از منابع مورد نیاز استفاده نمایند. هنگامی که عین نوشته­ های پژوهشگر دیگری مورد استفاده قرار می­ گیرد، باید از روش­ها و علائم نقل قول مستقیم، نظیر گذاشتن آن داخل گیومه (” “)، استفاده شود.
  • نویسنده مسئول مقاله می­ بایست نسبت به وجود نام و اطلاعات تمام نویسندگان (پس از اخذ تأیید از نامبردگان) و نبودن نامی غیر از پژوهشگران درگیر در انجام پژوهش و تهیه مقاله اطمینان حاصل کند.

-رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی

نویسنده/نویسندگان موظف به احتراز از ”رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی (Research and Publication Misconduct)“ هستند. اگر در هر یک از مراحل ارسال، داوری، ویرایش، یا چاپ مقاله در نشریات یا پس از آن، وقوع یکی از موارد ذیل محرز گردد، رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی محسوب شده و نشریه حق برخورد قانونی با آن­را دارد.

  • جعل داده ­ها (Fabrication):  عبارت است از گزارش مطالب غیر­واقعی و ارائه داده ­ها یا نتیجه­ های ساختگی به عنوان نتایج آزمایشگاهی، مطالعات تجربی وا یافته ­های شخصی. ثبت غیرواقعی آنچه روی نداده است یا جا به­ جایی نتایج مطالعات مختلف، نمونه هایی از این تخلف است.
  • تحریف داده ­ها (Falsification): تحریف داده­ ها به­ معنای دستکاری مواد، ابزار و فرایند پژوهشی یا تغییر و حذف داده­هاست به­ نحوی که سبب می­ گردد تا نتایج پژوهش با نتایج واقعی تفاوت داشته­ باشند.
  • سرقت علمی (Plagiarism) : سرقت علمی به استفاده غیرعمدی، دانسته و یا بی‌ملاحظه از کلمات، ایده‌ها، عبارات، ادعا و یا استنادات دیگران بدون قدردانی و توضیح و استناد مناسب به اثر، صاحب اثر یا سخنران ایده گفته می‌شود.
  • اجاره علمی: منظور آن است که نویسنده/نویسندگان، فرد دیگری را برای انجام پژوهش به­ کار گیرد و پس از پایان پژوهش، با دخل و تصرف اندکی آن را به نام خود به چاپ رساند.
  • انتساب غیرواقعی: منظور انتساب غیرواقعی نویسنده/نویسندگان به مؤسسه، مرکز یا گروه آموزشی یا پژوهشی است که نقشی در اصل پژوهش مربوطه نداشته ­اند.